هجوم ایرانی ها به افغانستان برای قاچاق دلار و راهکار مجلسی ها برای واردات ارز از افغانستان

 

 

کانون فعالان سیاسی ایرانی مقیم ترکیه  _چندی پیش سخی احمد پیمان، رئیس انجمن صنایع افغانستان اعلام کرد که روند قاچاق اسکناس دلار از افغانستان به ایران شدت گرفته و بر همین اساس دولت نظارت های خود را برای جلوگیری از قاچاق دلار به ایران بیشتر کرده است و حال به دنبال این اظهارات مقام أفغان، یک نماینده مجلس ایران از واردات ارز از أفغانستان سخن گفته است.

 

سارا آکالین

 

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفته است بیشترین واردات ارز از کشور افغانستان صورت می گیرد که می تواند در کاهش التهاب بازار اثر گذار باشد.
او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: افراد بسیاری در خارج کشور مشغول کار هستند و درآمد ارزی دارند که باید به دست خانواده هایشان در ایران برسانند در گذشته این امر به سختی صورت می گرفت اما اکنون می توانند به راحتی ارز را وارد کشور کنند. از سوی دیگر شاهد بودیم فردی ۱۰ هزار دلار برای درمان از کشور خارج می کرد اما پس از بازگشت به کشور نمی توانست ارز را همراه داشته باشد و از این رو مشکلاتی ایجاد می شد با بخشنامه بانک مرکزی بسیاری از این مشکلات برطرف شده است.

به گفته این نماینده مجلس، در بسیاری از معاملات در که در داخل یا خارج از کشور صورت می گرفت به دلیل تبادل ارز با ریال به دلیل محدودیت ورود ارز به کشور تاثیر در شرایط اقتصادی ایجاد نمی شد، معاملات در خارج از کشور انجام می کرد اما با آزاد شدن واردات ارز به کشور اقتصاد با منفعت رو به رو می شود.

وی همچنین تصریح کرد: برخی نمایندگان به دنبال تصویب طرحی هستند تا دلار های از بالشت و صندوق خانه های خارج و در بانک ها سپرده گذاری شود.

یوسفیان ملا گفت: آزادسازی واردات ارز به کشور باعث می شود خرید و فروش دیگر پشت پرده انجام نشود، در این بین اعتقاد دارم که باید با خارج کردن دلار از کشور برخورد شود و در این زمینه سخت گیری های لازم صورت گیرد. بسیاری از کشور افغانستان واردات ارز به کشور را انجام می دهند این کار هیچ ایرادی ندارد هر چه دلار به کشور وارد شود در بازز تاثیر مستقیم دارد چرا که می توان پاسخگوی تقاضاها بود.

وی افزود: از آنجایی که واردات ارز به تازگی انجام می شود آمار دقیقی از این کار وجود ندارد، با این حال باید اذعان کرد که دستور جهانگیری برای دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی مناسب بود و از همه راهکارهای ارائه شده اجرایی می شد امروز با مشکلات ارزی مواجه نمی شدیم. اگر چنین دستوری صادر نمی شد بلاتکلیفی در بازار ارز وضع را بدتر می کرد، امروز لازم است برای واردات ارز غیر نفتی افراد را تشویق کرد این کار به نفع اقتصاد کشور است.